سقوط و مرگ یک کوهنورد در دماوند

زمانی که این کوهنورد را به پناهگاه رساندند صدای ناله اش شنیده می شد ولی به خاطر خونریزی در حال بیهوش شدن بود. متاسفانه هیچگونه تجهیزات امدادی در پناهگاه وجود نداشت و نتوانستند جان او را نجات دهند.
عضو هیات رییسه فدراسیون کوهنوردی و رییس سابق کمیته کوهنوردی در تشریح علت جان باختن یک کوهنورد در حادثه قله دماوند تاکید کرد نبود تجهیزات در پناهگاه مرگ این فرد را به دنبال داشت.

رضا زارعی در گفتگو با مهر در تشریح این حادثه گفت: روز شنبه 21 بهمن یک گروه کوهنوردی از اسلامشهر به قله دماوند صعود کرده بودند که در مسیر بازگشت یکی از نفرات این گروه سر خورد و بر اثر خونریزی بیهوش شد. این حادثه حدود ساعت 4 عصر رخ داد و کوهنوردان وی را ساعت یک ربع به 10 شب به پناهگاه رساندند.

وی افزود: همراهان این کوهنورد، وی را در کیسه خواب قرار داده بودند و یک پزشک خارجی که در مسیر صعود قرار داشت به وضعیت او رسیدگی کرد. زمانی که این کوهنورد را به پناهگاه رساندند صدای ناله اش شنیده می شد ولی به خاطر خونریزی در حال بیهوش شدن بود. متاسفانه هیچگونه تجهیزات امدادی در پناهگاه وجود نداشت و نتوانستند جان او را نجات دهند.

عضو هیات رییسه فدارسیون کوهنوردی در خصوص عملیات نجات این کوهنورد توضیح داد: بعد از هماهنگی هایی که با هلال احمر کرج و تهران صورت گرفت صبح روز 22 بهمن پرواز هوایی صورت گرفت که متاسفانه کوهنورد مصدوم تا صبح دوام نیاورد و هلی کوپتر جسد وی را به تهران منتقل کرد.

زارعی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان انتقال شبانه این کوهنورد وجود نداشت، گفت: دکتری که در پناهگاه حضور داشت به خاطر شرایط جوی و سرمای شدید اجازه این کار را نداد. از طرفی همه اعضای تیم خسته بودند و امکان این که وی را ساعت ها حمل کنند در آن شرایط جوی وجود نداشت.

وی با بیان این که در فصل زمستان دست کم 10 نفر در نقاط مختلف جان خود را از دست دادند، تصریح کرد: نبود تجهیزات در پناهگاه‌های قله‌های مختلف به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. ما اصلا چیزی به نام امداد کوهستان نداریم و همه امدادگری ها با رایزنی های خود کوهنوردان و لطف هلال احمر صورت می گیرد. متاسفانه کسی هم به فکر این موضوع نیست.

/ 4 نظر / 29 بازدید
پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

فازفا

دعوت به همکاری از کاربران متخصص و دارای توانایی فعالیت در انجمن و سایت:شرایط و نحوه نویسندگی (لطفا دقیق بخوانید) با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما وبلاگ نویس گرامی سایت و مجله تفریحی فازفا به آدرس fazfa.com با داشتن فروشگاه اینترنتی اختصاصی به آدرس fazfa.ir و همچنین چت روم اختصاصی به آدرس fazfachat.ir وداشتن انجمن تخصصی به آدرس fazfa.com/Forum از کلیه کاربرانی که توانایی و تخصص فعالیت در انجمن و سایت و یا موضوع خاصی را دارند دعوت به عمل می آورد . در صورت تمایل در همین تاپیک به آدرس fazfa.com/Forum/Catgory/1/Post/2 ویا به آدرس ایمیل به نشانی fazfa90@yahoo.com اعلام نمایید و انجمن و یا در صورت توان انجمن های مورد نظر فعالیت خود ونیز بخش یا بخش هایی از سایت که توانایی نویسندگی در آن را دارید مشخص کنید. توجه داشته باشید که سایت و مجله تفریحی فازفا یک سایت خصوصی بوده وتحت نظر هیچ ارگان وسازمانی نمی باشد. لطفا در صورت داشتن سابقه وبلاگ نویسی و یا نویسندگی در سایت های مشهور و پر بازدید ضمن قید مدت زمان سابقه نام سایت و یا وبلاگ مورد نظر را نیز درج نمایید. به اطلاع شما می رساند سایت فازفا در نظر دارد 3 الی 5 نویسنده

پویا

سلام دوست من وبلاگت خیلی خوبه خسته نباشید دوست من به شهر لی لی پود بیا تا بتونی سایتتو بیشتر به بقیه معرفی کنی دوست پیدا کنی مقاله یا اهنگ خودتو منتشر کنی چت کنی و خیلی کارهای دیگه یه سر به ما بزن... پشیمون نمیشی.شهر لی لی پود برای هر ایرانی

افشین امینی (گروه طراحی وستا)

طراحی قالب اختصاصی برای وبلاگ شما + دامنه یکساله ir فقط 12 هزار تومان برای ما بازاریابی کنید و علاوه بر یک قالب اختصاصی که هدیه میگیرید . 20 درصد همه ی سفارشاتی که برای ما جذب میکنید را دریافت کنید . برای ثبت نام وارد قسمت (بازاریابی سایت ) شوید . به مناسبت افتتاح سایت همه ی سفارشات طراحی با 20 درصد تخفیف انجام میشود. با تشکر گروه طراحی وستا