طبیعت را از خشم آتش بی توجهی و بی مبالاتی حفظ کنیم

دیدگاه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس این است که آتش سوزی عامل جدانشدنی از دشت ها، مراتع و جنگل هاست ولی بی مبالاتی انسان هم در آتش سوزی ها نقش دارد.

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس به ایرنا گفت:علاوه بر عوامل طبیعی، بخش اعظمی از آتش سوزی ها به دلیل بی مبالاتی انسان ها اتفاق می افتد.
سید کاظم بردبار افزود: در بررسی های انجام شده میزان تخریب آتش سوزی در دنیا برابر با میزان تخریب سایر عوامل مانند سیل ، طوفان ، قطع درختان ... است .
وی ادامه داد: در تخریب های دیگر تنها درختان نابود می شوند اما در آتش سوزی اکوسیستم به سمت نابودی می رود و علاوه بر پوشش گیاهی گونه های جانوری را نیز تهدید می کند.
وی اضافه کرد: اغلب آتش سوزی های منطقه زاگرس طبیعی نیستند و عوامل انسانی به صورت عمدی یا غیر عمد در آنها دخالت دارند.
بردبار اظهار داشت: رژیم بارانی و زمان وقوع بارش ها در طول سال به نوعی تعیین کننده ، رخداد آتش سوزی هاست.
اگر چه بارش های بهاری به سرسبزی طبیعت و ایجاد پوشش های گیاهی در دشت ها و مراتع می شود ، اما به مرور که به سمت تابستان پیش می رود ، تبدیل به پوششی خشک می شود.
به گفته این مسوول ، از سال ۸۷ تاکنون بیشترین آتش سوزی ها در سال ۸۹ در سه هزار و ۷۴۰ هکتار استان فارس با ۲۱۷ مورد اتفاق افتاده که این مهم نیز به دلیل افزایش باران های بهاری بوده است.
وی بیان داشت: در سال ۸۹ بیشترین بارندگی سال در بهار صورت گرفت و موجب سرسبزی و خرمی مراتع و دشتها شد ، بدلیل خشکسالی تعداد دامهای منطقه کاهش یافته بود و قسمت عمده علوفه در مراتع بر زمین ماند.
بر اساس آمارهای موجود در سال ۸۷ ، ۵۳شمار آتش سوزی ها ۵۳ فقره در ۱۲۰ هکتار و در سال ۸۸ این شمار به ۴۰ فقره در ۲۰۷ هکتار رسید و از ابتدای سالجاری تاکنون ۴۵ فقره آتش سوزی در ۲۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی و مراتع فارس اتفاق افتاده است .
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: این استان با سطح ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی با کمبود قرقبان و نیروی حفاظتی مواجه است.
بردبار گفت: بازنشسته شدن تعداد قابل توجهی از این نیروها بر افزایش مشکلات حفاظت منابع طبیعی در فارس افزوده است هم اکنون به ازای هر ۲۰ هزار هکتار یک نفر قرقبان و نیروی حفاظتی در منابع طبیعی مشغول به فعالیت است در حالیکه بر اساس استانداردهای واقعی هر پنج هزار هکتار نیاز به یک نیرو دارد.
این مسوول افزود: سخت گذر بودن برخی مناطق در فارس که دارای پوشش گیاهی و طبیعی است ، نیاز به بالگرد و پوشش هوایی در اطفای حریق را دو چندان می سازد.
وی بیان کرد: در منطقه جنوب کشور سیستم پوشش هوایی اطفا حریق وجود ندارد ، در صورتیکه این سیستم در استان فارس راه اندازی شود می تواند استانهای بوشهر ، هرمزگان ، کهکیلویه و بویراحمد را پوشش دهد.
بردبار گفت: گروه داوطلبان همیار طبیعت بصورت افتخاری قرقبانی و محافظت را برعهده می گیرند ، این تشکل باید گسترده تر شود تا در پیشگیری از آتش سوزی فرهنگ سازی مناسبی صورت پذیرد.
بر اساس ماده ۴۷ قانون حفاظت ، حمایت و بره برداری از جنگلها ، در وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع همه ارگانها و ماموران لشکری ، کشوری و شهرداریها موظف به کمک و همکاری هستند.
بر اساس مستندات ، اگرچه در آتش سوزیها کمک و همکاری مردم بسیار چشمگیر و کارساز است اما در قانون هیچگونه تکلیف مشخصی ندارند.
مدیر کل منابع طبیعی فارس گفت: با توجه به گستردگی سطح منابع طبیعی در فارس ، ستاد حوادث غیر مترقبه باید مبنای اعتبار اطفا حریق در منابع طبیعی را پررنگ تر ببیند.
بگفته وی سال گذشته ستاد حوادث غیر مترقبه استان ۱۵۰ میلیون ریال برای اطفا حریق در منابع طبیعی اختصاص داد که عمده آن صرف خرید لوازم و تجهیزات شد.
وی افزود: امسال هنوز اعتبار اطفا حریق در منابع طبیعی اختصاص داده نشده و این مهم دقت نظر مسوولان در تخصیص اعتبار را می طلبد.
یکی از کارشناسان منابع طبیعی گفت : در ایران آتش سوزیها در دل طبیعت عمدتا سطحی است و در جنگلها بصورت تاج به تاج کمتر اتفاق می افتد و دلیل عمده آن پوشش خشک گیاهی زمین ، بی توجهی طبیعت گردان ، دامداران و کشاورزان است.
مهندس سعید سلیمانی اضافه کرد: آتش زدن پسماندهای کشاورزی و جاکلورها یکی از دلایل عمده آتش سوزیها در زاگرس است که باید با فرهنگ سازی مناسب از بروز آنها جلوگیری کرد.
وی اظهار کرد: پیشگیری از آتش سوزیهای طبیعی نیاز به آموزش ، ترویج و فرهنگ سازی دارد که رسانه ها می توانند در این بخش بیشترین سهم را بر عهده گیرند.
وی معتقد است : آموزش و پرورش بیشترین تعداد افراد آموزش پذیر را تحت اختیار دارد ، اختصاص یکی از سرفصلهای دروس به پیشگیری از آتش سوزی در دل طبیعت می تواند بسیار کارساز باشد.
وی بیان داشت: متاسفانه آتش سوزیها در فارس منشا طبیعی ندارد و اغلب آتش سوزیها بدلیل بی توجهی مردم و عوامل انسانی است .
بر اساس آمارهای موجود، بیشترین میزان آتش سوزیها در فارس در سال ۸۸ ، به لحاظ تعداد ، ۱۳ فقره در شهرستان شیراز در ۲۲ هکتار ، از نظر مساحت دو فقره در مرودشت در ۸۳ هکتار رخ داد.
همچنین در سال ۸۹ ، ۱۳ فقره در پاسارگاد در یک هزار و ۴۹۰ هکتار و از نظر تعداد ۵۹ فقره در ۶۱۶ هکتار اتفاق افتاد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: سال ۸۹ عرصه های وسیعی در منابع طبیعی فارس دچار آتش سوزی شد و لطمه زیادی به این عرصه ها وارد شد.
سرهنگ محمد جواد اسلامی دوست افزود: خشک شدن چشمه سارهای دائمی در ارتفاعات کوهها ، تداوم خشکسالی در چند سال اخیر ، بی مبالاتی افراد در استفاده از تفرجگاهها مهمترین دلایل آتش سوزیهای سال گذشته در فارس بود.
وی ادامه داد: نزول بارشهای بهاره و پوشش وسیع علوفه های یکساله و فرا رسیدن گرمای زودرس از دیگر عواملی بود که منجر به آتش سوزی در مراتع و جنگلهای فارس شد.
اسلامی دوست اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی فارس دچار حریق شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته است.
وی بیان داشت: آتش سوزیها عمدتا در نقاط بحرانی و حساس در شهرستانهای شیراز، پاسارگاد ، مرودشت ، آباده ، اقلید ، بوانات ، سپیدان ، فسا ، خرم بید ، کازرون ، داراب و ممسنی رخ داده است.
وی گفت: بیشترین سطح آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی در روزهای پایانی هفته و ایام تعطیلات به وقوع پیوسته است.
این مسوول اضافه کرد: دخالت و حضور انسان در عرصه های منابع طبیعی و بی دقتی در استفاده از این موهبت الهی منجر به برهم زدن محیط زیست و آسیب دیدن عرصه های منابع طبیعی می شود.

/ 0 نظر / 15 بازدید