گزارشی کوتاه از برنامه مشترک تنگ مرغک

باسمه تعالی


رونیز  چه   رونیز   ارم  خانه  فاش                  طراحی خلد کرده بر  وی  نقاش

گر نغمه مرغان  بهشتت هوس است         رو نغمه مرغکان مرغک را باش

...  صبح بود و آد ینه روزی دیگر و دل در پرواز به سوی مرغک با جاری جویش و انوار طلایی کمان  آفتاب و جمعی که قطعه ای گمشده از پازل زندگی ، ما را شبیه هم کرده بود ، با کوله باری از عقده های ریز و درشت .

حالا رسیده ای و بیاد می آوری که همراهانت لبخندشان طعم زندگی می دهد و و جودشان آرامشی است بر ساحل متلاطم روح خسته ات . در فضای زیبای مرغک به دنبال خود می گردی تا از ناباوری به باور برسی و قلب زلالت را به قامت کوه آکنده کنی .

کاش می شد لحظه های حضورت را ساده کنی و یک بغل عشق را در نگاه کوچکی اندازه کنی . در مسیر گذر از دره هزار پیچ و دلها را کمی اندازه کنی  و در میان دیواره های بلند قلعه کفار که در میانشان در عبوری ، راست بودن را کمی افسانه کنی و با یاد پریسا دیگر از هجران نگویی و عشق را پیمانه کنی ، کاش می شد با یاد پریسا افضلی سختی را آسوده کرد و خنده  زد بر زندگی و اشک را پیمانه کرد.

 

پریسا بایه دنیا امید

پرزد و به آسمون رسید

دیده هاش آبی رویایی   رو  دید

وقتی قله بلند کوه و دید

گفت باید رفت و به اون قله رسید

آرزوش بود بالای بالای بره

بالاتر از همه توی دنیا بره

 

...  پیرصورت سوخته کوه با دست های پینه بسته و دلی بزرگ به اندازه کوه مرغک که همه جور صفایی را  می توانی در آن  بیابی ، تو را به نوشیدن چای هیزمی دعوت می کند ، با عمق وجود ، و همچنان کلنگ را بر سینه کوه می کوبد تا درختی را بنشاند به یادگار ، به سان دیگران که کاشتند و رفتند و تو از سایبان آن لذت می بری و آب روانی که سالها می رود و گذشتگان تو و دیگران آمده اند و رفته اند .

در عبور از راه پر پیچ و خم همراه با یارانت باید رفت ، بالا و بالاتر و عبور می کنی و همنورد افق های دور  می شوی  . در کوه آنقدر دلتنگ کوهی که به پایین ها  دل نمی بندی ، می روی تا بیابی خویشتن را . ساعت ها  در میان سنگلاخ ها و پیچ و خم های دره هزار پیچ در می نوردی به اشتیاق کوه ، بلندی ، پرواز .

و تو می یابی که کوه باید شد و ماند ، رود باید شد و رفت ، دشت باید شد و خواند  و اینچنین روزی دیگر در کنار همرهان  به پایان می رسد ولی کوه همچنان ایستاده و رود جاری است ...

و در آخر تو می مانی و تنهایی خویش ، و بدان اگر فرهاد باشی همه چیز شیرین است .

 

...  و باز به یاد پریسا افضلی 

 

پریسا تو از تبار کدامین کوه

از تبار کدامین فصلی که اینچنین خون سرخ فامت را

بر سرتا سر کوه گستردی و چون اسطوره ای از ایمان و عشق به ابدیت پیوستی ؟

تو رفتی تا جاودانگی

اما ، ما همچنان در حصار تنگ خویش می لولیم و یارای پروازمان نیست

پرسیا اینک کدامین کوه ، کدام قله پیکرت را به پیشواز آمده است

برگو عزیز تو فاتح کدامین قله در اسطوره ایمانی ؟

کدامین کوه ؟

 

صعود به مرغک استهبان دی ماه   1390  گرامی داشت زنده یاد پریسا افضلی

صعود مشترک به میزبانی آکادمی کوهنوردی اوج شیراز و همکاری و همیاری باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان -  گروه کوهنوردی تندر فسا گروه کوهنوردی چکاد شیراز و با تشکر از همراهیشان .

 

توضیح : تنگ مرغک در 27 کیلومتری شهرستان استهبان نزدیک روستای رونیز ، مرغک استهبان از آثار تاریخی دهستان رونیز و معروف به قلعه کفار ( تنگ مرغک(   می باشد که این آثار شامل آسیاب های زمان قاجار است که در جای جای تنگ مرغک ، خرابه های آب وجوددارد .

/ 4 نظر / 41 بازدید
موسوی

با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز و گرامی. در ابتدا از بابت این متن تبلیغاتی عذرخواهی صمیمانه ما رو به خاطر گرفتن وقت گرانبهایتان پذیرا باشید وبلاگ زیبا و پرمحتوایی داری...همیشه پایدار و خوشبخت باشی خوشحال میشم قدم رنجه نموده و از وب سایت ما نیز دیدن نمایید و از خدمات آنلاین ومطمین آن در تهیه نیاز کارت شارژ ( ارزانتر از بیرون )خود و عزیزانتان استفاده کرده ( در کمتر از 30 ثانیه )و از جوایز ان نیز به پاس حسن نیت تان برخوردار گردید. ( با پشتیبانی 24 ساعته تلفنی شرکت .. درج شده در سایت) بعد از خرید همان لحظه کد شارژ برایتان نمایش داده میشود ضمنا همان لحظه کد شارژ برایتان اس ام اس شده و هم ایمیل میگردد شما میتوانید اینکار را برای عزیزانتان نیز انجام داده و آنها را خوشحال کنید ( راهنمای پرداخت داخل سایت درج شده ) از خداوند متعال بهترین ها رو واسطون آرزومندم. در صورت صلاح دید ( خواهشا ) منت گذاشته ولینک آدرس ما رو در وبلاگ زیبایتان قرار دهید www.sharger.ir همچو خورشید باشیم مهربان و سخاوتمند... از تاییدتان سپاسگزارم. با کمال احترام... www.sharger.ir شارژر دات آی آر .

عاشق کوهستان

[قلب]باسلام و عرض ادب بر همنوردان عزیز[گل] به به ....... خوشابحالتون[دست][دست] امیدوارم همیشه سلامت و برفراز باشید

عاطفه

سلام دوستان عزیز کوهنوردم امیدوارم همیشه پاینده و برقرار باشید... من عضو کوچکی از جامعه کوهنوردان از باشگاه آرش همدان هستم. به امید دیدار شما بر فراز بلندترین قله های دنیا...

ایمان

با سلام دو اشکال به متن شما اول اینکه رونیز شهر است و روستا نیست دوم مرغک رونیز نه استهبان